
| Parameter | Value |
|---|---|
| Trip Current | 240 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 10.5 Ω |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Time to Trip | 5 s |
| Max Current Rating | 3 A |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 6 Ω |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 14.5 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Packaging | Bulk |
| Hold Current | 120 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1066
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11290
Ext.Price$0.11290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11290 | $0.11290 |
| 10 | $0.10190 | $1.01900 |
| 50 | $0.09197 | $4.59850 |
| 100 | $0.08521 | $8.52100 |
| 500 | $0.07895 | $39.47500 |
| 1000 | $0.07314 | $73.14000 |
| 3000 | $0.06863 | $205.89000 |
| 5000 | $0.06439 | $321.95000 |
